top of page
Nirmala Marta Miguła

Jogowe karty dla dzieci


Karty z pozycjami jogi dla dzieci to wspaniałe źródło nauki, poznawania asan, poprzez zabawę. W jaki sposób możemy wykorzystać takie karty w ramach zajęć lub w domu z dziećmi? Podam kilka przykładów, pomysłów na zabawę z kartami, oraz przedstawię kilka talii kart jogi dla dzieci, z którymi najbardziej lubię pracować i które polecam nauczycielom i rodzicom.

1. Gra w “statuy”. Tańczymy chodząc po całej sali, na podłodze w różnych miejscach rozłożone są karty (mogą być zwrócone “twarzą” do podłogi lub nie – wtedy dochodzi element niespodzianki odkrywania karty). Kiedy zatrzymuje się muzyka, zatrzymujemy się i robimy pozycję z karty, która znajduje się najbliżej. Utrzymujemy pozycje dopóki trwa cisza, a kiedy muzyka zabrzmi znowu tanczymy chodzac po sali.

2. Ukrywamy kartę pod matą każdego dziecka. Dzieci znajdują kartę – po rozgrzewce na początku zajęć, rozkładają wszystkie karty w kręgu i wspólnie tworzą z nich sekwencje.

Na końcu zajęć odkryta spod maty karta może być inspiracją do praktykowania doświadczania danej pozycji w domu, przez tydzień do następnych zajęć.

3. Jedna osoba losuje jedną kartę (nie pokazuje jej innym), wykonuje pozycję, a reszta grupy ma zgadnąć jaka to asana. I kolejna osoba itd.

4. Każdy losuje jedną kartę i opowiadamy wspólnie historię, każdy dopowiada swoja część historii inspirowaną kartą. (Na początku zajęć po rozgrzewce może być to historia którą wykonujemy na zajęciach jako praktykę asan, a opowiadanie takiej historii może nam służyć także jako ćwiczenie koncentrujące i rozwijające wyobraźnię pod koniec zajęć).

5. Wykonujemy dynamiczną płynną sekwencję asan, po czym rozdajemy dzieciom karty pozycji, które są częściami tej sekwencji (ale pomieszane), zadaniem dzieci jest ułożenie kart w kolejności według praktykowanej sekwencji (dzieci zwykle by to zrobić odwołują się do pamięci ciała i powtarzają ciałem sekwencję, by przypomnieć sobie kolejność).

6. W grupach 4-5 osobowych. Rozdać karty, zadaniem jest posegregować karty: według przestrzeni: te na ziemi (na leżąco), te w przestrzeni środkowej (siedzące, klęczące, z oparciem dłoni i rąk o ziemię), i stojące; lub ze względu na zakres ruchu: skłon do przodu, wygięcie w tył, skłon w bok, skręt. Po segregacji każda grupa układa sekwencję. Jest to dobra okazja do nauczenia starszych dzieci zasad układania sekwencji.

8. Układamy karty w grę planszową, możemy dodać napisane przez nas karty z innymi ćwiczeniami oddechowymi, koncentracyjnymi, ekspresyjnymi. Rzucamy kostką i przesuwamy „pionek” (figurkę, kamień) po polach-kartach. Tam gdzie wypadnie, dana osoba lub grupa robi pozycję lub wykonuje zadanie.

9. W zależności od ilości dzieci, możemy podzielić je na dwie grupy, w każdej grupie wybiera się jedną osobę, która będzie architektem. Każdy losuje jedną kartę (oprócz architekta). Architekt ustawia „rzeźbę” ze wszystkich pozycji, musi rozplanować je przestrzennie, zdecydować czy i jak są ze sobą w kontakcie itd. Po ustawieniu wszystkich nadaje rzeźbie nazwę.

KARTY JOGI DLA DZIECI

1.Yoguitos.

30 kart + książeczka z opisem efektów każdej asany. (z Barcelony)

2. Yoga Dos Bichos (z Brazylii)

88 kart pięknie ilustrowanych przeróżnymi zwierzętami z róznych zakatków kuli ziemskiej (przez JoaoCare). (Wśród kart jest też kilka sekwencji: Powitanie Słońca, Pozdrowienie Księżyca, Joga dla Oczu).

3. Yoga Pretzels (ze Stanów Zjednoczonych) by Baron Baptiste,

50 kart, a wśród nich nie tylko asany, ale też ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, zabawy ruchowe, ćwiczenia w parach). Przy każdej asanie kilka słów obrazujących jakości, jakie rozwija.

4.Karty Jogi Kreatywnej dla Dzieci

(narysowane przeze mnie, ale póki co oficjalnie nie wydane). (Jeśli wśród czytających ten post jest ktoś, kto może doradzić mi którędy droga –do wydania kart, to będę wdzięczna za podpowiedzi) Na razie plakat z nimi otrzymują uczestnicy moich szkoleń. Używam tych kart np.jako memory game. Jest 55 kart, 55 pozycji (czyli w memory game 110 kart).

5. Zwierzęta.

Karty zrobione z wydrukowanych i oplastyfikowanych zdjęć zwierząt (zdjęcia z internetu). (Bardzo lubiane przez dzieci).

Zabrakło na tej liście pierwszych kart w języku polskim, które niedawno zostały wydane. Dołączę jak tylko je poznam.

Jeśli ktoś jest zainteresowany kartami Yoguitos lub Yoga Dos Bichos, mogę pomóc w ich sprowadzeniu. (W sprawie szczegółów proszę pisać na: yogarpa.marta@gmail.com).

Przede wszystkim jednak zachęcam Was do rysowania kart wspólnie z dziećmi i niech to one stworzą swoją własną autorską talię. Jeśli macie inne pomysły na wykorzystanie kart, to dzielcie się nimi! Dobrej praktyki i zabawy!

2971 visualizaciones0 comentarios

Entradas recientes

Ver todo
bottom of page